Π Ρ Ο Σ Κ Λ Η Σ Η

Το 2ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης σας προσκαλεί στην εκδήλωση που διοργανώνει στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+

με ομιλητή τον κΚωνσταντίνο Τσιτσελίκη,

καθηγητή Πανεπιστημίου Μακεδονίας στο Δίκαιο των Δικαιωμάτων του Aνθρώπου.

Θέμα: Οι πρόσφυγες της Ελλάδας:
ένα ευρωπαϊκό ζήτημα.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο θέατρο του σχολείου «Κώστας Βουτσάς».

την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2017 και ώρα 19:00

Συνημμένα:
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (2o GEL-Prosklisi.pdf)2o ΓΕΛ Θεσσαλονίκης_αφίσα - πρόσκληση[Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2017 ώρα 19:00]359 kB

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ

Η Διευθύντρια και ο σύλλογος των καθηγητών του 2ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης ευχαριστεί θερμά τον Νευροψυχολόγο Παίδων - Παιδοψυχολόγο (Ph.D), Ψυχολόγο (B.Sc) - Παιδαγωγό (B.Sc), Διδάκτωρα Ιατρικής Σχολής Ηρακλείου Κρήτης  Δρ. Σήφη Κουράκη, για το επιμορφωτικό σεμινάριο παιδαγωγικού περιεχομένου που πραγματοποιήσαμε την Δευτέρα, στις 7 Νοεμβρίου για το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου μας, με κεντρικό θέμα «τις προσωπικές, οικογενειακές, κοινωνικές ή άλλες δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι έφηβοι και η διαχείρισή τους από τον εκπαιδευτικό». H αυθεντικότητα, η αμεσότητα, η καθαρότητα και η πληρότητα της επιστημονικής του  σκέψης με την οποία προσέγγισε πολύ σοβαρά θέματα και οι οδηγίες που απλόχερα μας έδωσε, μας άνοιξαν δρόμους για βαθιά σκέψη και γόνιμο προβληματισμό. Ήταν πραγματικά μια ουσιαστική ανθρώπινη συνάντηση με έναν από τους πιο σημαντικούς εκπροσώπους της νευροψυχολογίας, της ψυχολογίας και της παιδαγωγικής στην Ελλάδα. Σας ευχαριστούμε πολύ κ. Κουράκη που μας χαρίσατε τη γνώση σας και την ψυχή σας!!!

Θερμότατες ευχαριστίες όμως και στην ειδική επιστήμονα , Κλινική Ψυχολόγο - Ψυχοθεραπεύτρια κ. Χρύσα Μπλάγκα - Κουράκη για την ανθρωπιστική της διάθεση και προσφορά στο σχολείο μας.

9.11.2017

Πανελλαδικές 2018  - ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

1)     Πανελλαδικές 2018 - εξεταζόμενα

ΘΕΜΑ: Ενημέρωση μαθητών της τελευταίας τάξης ΓΕΛ σχολικού έτους 2017-2018 και των αποφοίτων – υποψηφίων για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ 2018 σχετικά με τα εξεταζόμενα μαθήματα σε πανελλαδικό επίπεδο.

2)     Πανελλαδικές 2018 -  ένταξη στα επιστημονικά πεδία

Αριθμ. Φ.253/ 142542 /Α5

Ένταξη των Σχολών, των Τμημάτων και των Εισαγωγικών Κατευθύνσεων στα Επιστημονικά Πεδία του άρθρου 3 του ν. 4327/2015 (ΦΕΚ 50 τ. Α’) όπως τροποποιήθηκε με τις παρ. 1 και 2 του άρθρου 74 του ν. 4485/2017 (ΦΕΚ 114 Α’) και συντελεστές βαρύτητας μαθημάτων.

3)     ΦΕΚ 3822/2017 - (διαπίστωσης σοβαρών παθήσεων υποψηφίων)

Αριθ. Φ.151/180552/Α5

Τροποποίηση της αριθ. Φ151/17897/Β6 (Φ.Ε.Κ. 358/τ.Β΄/2014) κοινής υπουργικής απόφασης «Καθορισμός οργάνων, τρόπου και διαδικασίας διαπίστωσης σοβαρών παθήσεων υποψηφίων για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση», όπως τροποποιήθηκε με την αριθ. Φ.151/35408/ Α5 (Φ.Ε.Κ. 683/τ.Β΄/2017) όμοια.

4)     Πιστοποίηση ΚΕ.Π.Α.

ΘΕΜΑ : Πιστοποίηση αναπηρίας υποψηφίων για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση από τα Κέντρα Πιστοποίησης Αναπηρίας (ΚΕ.Π.Α.).