ERASMUS+ 2018-2020

Παρασκευή  27/09/2019

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού -

Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

«Αγαπώ την Άθληση - Αγαπώ την Υγεία μου»

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ

ΩΡΕΣ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

08.15΄

Προσέλευση μαθητών- πρωινή συγκέντρωση

8.30΄ – 8.45΄

Ομιλία από τον μαθητή της Γ΄ Λυκείου Γιαννάτη Ορφέα, 4η πανελλήνια νίκη στους σχολικούς αγώνες στίβου 3.000 μέτρα, Μάρτιος 2019

8.45΄ – 9.15΄

Αερόβιες κινητικές δραστηριότητες: βάδην σχοινάκι και παιγνίδι σε κύκλο με μπάλες βόλεϊ

9.15΄ - 9.45΄

Προσκεκλημένος ομιλητής ο καθηγητής στο Τμήμα Επιστήμης Φυσικής αγωγής και Αθλητισμού Θεσσαλονίκης κ. Γεώργιος Μαυρίδης με θέμα σχετικό με το άθλημα της κολύμβησης (Θέατρο «Κώστας Βουτσάς» )

9.45΄- 10.15΄

Ατομικό άθλημα: Διαγωνισμός σε τρίποντα και ελεύθερες βολές

10.15΄- 11.00΄

Ομαδικό άθλημα:

·        Αγώνας καλαθοσφαίρισης αγοριών

·        Αγώνας καλαθοσφαίρισης κοριτσιών

11.00΄ – 11.45΄

Ομαδικό άθλημα: Αγώνας πετοσφαίρισης (βόλεϊ-μπολ) κοριτσιών (μικτή ομάδα 2ου Γυμνασίου – 2ου Λυκείου)

11.45΄- 12.30΄

Ομαδικό άθλημα: Αγώνας ποδοσφαίρου αγοριών

12.40΄

Έλεγχος παρόντων – απόντων

12. 45΄

Τέλος δραστηριοτήτων, αποχώρηση των μαθητών/τριών

Οι μαθητές και οι μαθήτριες μπορούν να αθλούνται στην αντισφαίριση (tennis) και στο Badminton σε όλη τη διάρκεια.

Η εκδήλωση είναι ανοικτή για όλους τους γονείς!!!

Από το γραφείο του 2ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης

Το δέντρο μας στη Νέα Παραλία

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2019, το 2ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης μετά από πρόσκληση του συλλόγου "Φίλοι της Νέας Παραλίας", φύτεψε και «υιοθέτησε» το δικό του δέντρο στον «Κήπο των Εποχών» στη Νέα Παραλία Θεσσαλονίκης.

Το δέντρο που φυτέψαμε είναι μία ιαπωνική Σοφόρα.

Μια συμβολική χειρονομία προσφοράς η οποία σηματοδοτεί την ενεργό συμμετοχή και τη σύνδεση των μαθητών και των μαθητριών μας με τον δημόσιο χώρο καθώς και την ευθύνη της διαχείρισης των κοινών της πόλης.

Την επιστημονική και παιδαγωγική καθοδήγηση των μαθητών και μαθητριών της Α΄ Λυκείου που συμμετείχαν στη δράση ανέλαβε η Βιολόγος του σχολείου μας κ. Λιάτου υποστηριζόμενη από τον φιλόλογο κ. Ανδρεάδη, τη μαθηματικό κ. Ψαθά και την πληροφορικό κ. Μύρου.

Ευχαριστούμε τον Σύλλογο «Φίλοι της Νέας Παραλίας»για την ευκαιρία που μας έδωσαν!!

Χριστουγεννιάτικο παζάρι 2018 στην Ικτίνου

Ένα πρωτοπόρο και φιλότεχνο Χριστουγεννιάτικο Bazaar στους χώρους του ιστορικού 2ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης!!!

Την Παρασκευή, 21 Δεκεμβρίου 2018, από τις 9:00 - 14:00 στους χώρους του 2ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία το Χριστουγεννιάτικο Bazaar. Ήταν μια εξαιρετική πρωτοβουλία των μαθητών/τριών του σχολείου μας και εμπνευσμένων εκπαιδευτικών. Μια δράση προσφοράς και αλληλεγγύης.

Βασικός στόχος της εκδήλωσης ήταν η ανάδειξη του πνεύματος των Χριστουγέννων, μέσα από την ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας σε θέματα εθελοντισμού, φιλανθρωπίας και αλληλεγγύης.

Τα έσοδα θα διατεθούν για την ενίσχυση της αγοράς τεχνολογικού υλικού για τις ανάγκες του σχολείου. Τα παιδιά, οι εκπαιδευτικοί, ο σύλλογος γονέων και ιδιώτες χορηγοί υποστήριξαν τη μεγάλη γιορτή με χριστουγεννιάτικα στολίδια, δώρα, βιβλία, χριστουγεννιάτικα γλυκίσματα, χειροτεχνίες και ενδύματα.

Οι ίδιοι οι μαθητές σχεδίασαν και δημιούργησαν αρκετά από τα προϊόντα που προσφέρθηκαν. Κοσμήματα & γούρια, χριστουγεννιάτικα στολίδια, μικρά έργα τέχνης, ανθοσυνθέσεις, βιολογικά αρωματικά σαπούνια, παραδοσιακά γλυκίσματα, βιολογικά προϊόντα και second-hand ρούχα και βιβλία στο πλαίσιο διδασκαλίας του project. Βιβλία διαβασμένα και αγαπημένα απέκτησαν νέα ζωή! Οι μαθητές αντιλήφθηκαν την αξία της «ανακύκλωσης» ενός πολύτιμου βιβλίου στα χέρια ενός νέου κατόχου.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες γνώρισαν την ελληνική παράδοση και μέσα από ένα Παντοπωλείο και ένα Καφενείο - Μεζεδοπωλείο με παραδοσιακά προϊόντα της ελληνικής γης το οποίο με τόσο μεράκι έστησαν οι συμμαθητές τους, φέρνοντας σε επαφή το χθες με το σήμερα.

Τα παιδιά μοιράστηκαν το πνεύμα των Χριστουγέννων, τραγούδησαν μαζί τα κάλαντα και υποδέχτηκαν τις γιορτές, με τρίγωνα και ευχές, παραδοσιακούς χορούς, αγάπη και λιχουδιές.

Ευχαριστούμε όλους όσους στήριξαν τη φιλανθρωπική μας αγορά και τη μεγάλη λαχειοφόρο μας αγορά. Μεγάλος αριθμός εταιρειών συνέδραμε σε αυτή την προσπάθεια με δωροεπιταγές, προϊόντα και υπηρεσίες!

·        Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων 2ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης.

·        Γυμναστήρια Εlixir

·        Πατεράκη Ελένη.

·        Ζαχαρής Ιωάννης

·        Noi due boutique (ΛιάτσηςΑντώνης).

·        «Κόσμημα» Ράνια Τσιάντα.

·        Ιωάννα Μανδραβέλη.

·        Ozzi Καλαμαριάς.

·        Λύτρα Χριστίνα.

·        Κούσης ενδύματα.

·        Καλοκάση Ελίζα.

·        Εκδόσεις Ζήτη.

·        Βιβλιοπωλεία Μαλλιάρης.

·        Βιβλιοπωλεία Ιανός.

·        Εκδόσεις Σαββάλας.

·        HerodotosTours.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες στον υποδιευθυντή του σχολείου κ. Βαγγέλη Μπούμπα, στους εκπαιδευτικούς κ. Μαρία Γλαράκη, κ. Βίκυ Τσακίρη, κ. Βιβή Λιάτου (υπεύθυνη της διδασκαλίας του μαθήματος επιλογής της Α΄ Λυκείου Φυσικοί Πόροι), κ. Ευαγγελία Παπαϊωάννου, κ. Μαρίνα Πένιου και ολόκληρο το σύλλογο των καθηγητών, την πρόεδρο και το διοικητικό συμβούλιο του συλλόγου γονέων και όλους όσους στηρίξατε την προσπάθεια των μαθητών μας και αγοράσατε δώρα από το Bazaar. Σας ευχόμαστε μια καλή και δημιουργική χρονιά!!!

Έκθεση Van Gogh Alive, 20-12-2018

Van Gogh Alive