ERASMUS+ 2018-2020

12-02-2020

«Κατάταξη των Σχολών, των Τμημάτων και των Εισαγωγικών Κατευθύνσεων Τμημάτων στα Επιστημονικά Πεδία

του άρθρου 4Α του Ν.4186/2013 (Α’ 193) όπως αυτό προστέθηκε με την παρ. 5 του άρθρου 100 του ν.4610/2019 (Α’ 70).» και σας επισημαίνουμε τα παρακάτω:

 Δεν έχουν ενταχθεί στα Επιστημονικά Πεδία τα 37 Τμήματα Α.Ε.Ι. των οποίων ανεστάλη η λειτουργία με το ν.4653/2020 (Α’ 12).
 Δεν έχει ενταχθεί στα Επιστημονικά Πεδία το Τμήμα Νομικής του Πανεπιστημίου Πατρών λόγω άρσης της πρόβλεψης ίδρυσής του με το ν.4623/2019 (Α’ 134).
 Το Τμήμα Γεωγραφίας του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου έχει ενταχθεί και στο 4ο Επιστημονικό Πεδίο, παράλληλα με το 2ο που ήταν ενταγμένο έως σήμερα.
 Το Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του ΕΚΠΑ έχει ενταχθεί μόνο στο 1ο Επιστημονικό Πεδίο, λόγω του γνωστικού του αντικειμένου.
Σας γνωρίζουμε ότι η ανωτέρω υπουργική απόφαση θα ισχύσει για τις πανελλαδικές εξετάσεις του τρέχοντος σχολικού έτους 2019-2020.
Επίσης διευκρινίζεται ότι η ανωτέρω κατανομή θα ισχύσει και για τους απόφοιτους που θα επιλέξουν να διεκδικήσουν την εισαγωγή τους στην τριτοβάθμια εκπαίδευση με το παλαιό σύστημα.

Συνημμένα:
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (ΦΕΚ 345 Β.pdf)ΦΕΚ 345 Β[ΦΕΚ-Κατάταξη σχολών σε Επιστημονικά Πεδία]161 kB

23-01-2020

Εγκύκλιος: ενημέρωση πανελλαδικές 2020
με το ΠΑΛΑΙΟ σύστημα

Εισαγωγή παλαιών αποφοίτων στην τριτοβάθμια εκπαίδευση μέσω πανελλαδικών Εξετάσεων ΓΕΛ έτους 2020 με το ΠΑΛΑΙΟ σύστημα.

23-01-2020

Εγκύκλιος: ενημέρωση πανελλαδικές 2020
με το ΝΕΟ σύστημα

Εισαγωγή υποψηφίων (μαθητών και αποφοίτων) στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση μέσω των πανελλαδικών εξετάσεων ΓΕΛ έτους 2020 με το ΝΕΟ σύστημα.

Συνοψίζοντας, με το ΝΕΟ σύστημα των ημερήσιων ΓΕΛ συμμετέχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις 2020:

α) οι μαθητές Γ΄ ημερήσιου ΓΕΛ υποχρεωτικά με το νέο σύστημα, εφόσον επιθυμούν πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

β) Με το νέο σύστημα των ημερήσιων ΓΕΛ μπορούν να συμμετάσχουν και όσοι παλαιοί απόφοιτοι ημερήσιων ή εσπερινών Λυκείων το επιλέξουν, δηλαδή οι κάτοχοι απολυτηρίου οποιουδήποτε τύπου Λυκείου ή ισότιμου απολυτηρίου άλλου σχολείου δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που παρέχει πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Οι παλαιοί απόφοιτοι ημερήσιων ή εσπερινών Λυκείων μπορούν να επιλέξουν εναλλακτικά το παλαιό σύστημα, για το οποίο εκδίδεται ανάλογη εγκύκλιος.

16-01-2020

Σχετικά με διοργάνωση «Ημερίδας Επαγγελματικού Προσανατολισμού» από το ΓΕΕΘΑ

οι μαθητές και οι απόφοιτοι που ενδιαφέρονται για εισαγωγή στις Στρατιωτικές Σχολές

στο πλαίσιο του επαγγελματικού προσανατολισμού των νέων, το ΓΕΕΘΑ ανάρτησε στην ιστοσελίδα του ενημέρωση για τις Στρατιωτικές Σχολές και τη σταδιοδρομία στις ΕΔ γενικότερα, με υπέρ σύνδεσμο στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

geetha.mil.gr/el/intex.php?option=com_k2&view=item&id=6727:eisagwgh-spoudastwn-se-asei-kai-assy.

Για τυχόν επιπρόσθετες πληροφορίες ή επίλυση αποριών οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αποστέλλουν μήνυμα στην ηλεκτρονική διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.