2nd GENERAL LYCEUM OF THESSALONIKI

5 Iktinou St. Thessaloniki, 546 22, Greece Tel. 00302310235977

Web:  http://2lyk-thess.thess.sch.gr/

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

2ος Χρόνος Erasmus+ στο 2ο Λύκειο Θεσσαλονίκης

Δράση KA2/ «Συνεργασία για την καινοτομία και
την ανταλλαγή καλών πρακτικών»
και τίτλο: «Promote integrated environment to guarantee refugees acceptance through Erasmus

Thessaloniki 05th – 09th March 2018

Ύστερα από την επιτυχία της προηγούμενης χρονιάς, πλούσιοι σε εμπειρία και με αμείωτο ενθουσιασμό, υποδεχόμαστε και φέτος τους «ξένους» - φίλους μας, καθηγητές/τριες και μαθητές/τριες.

Στις 2 Μαρτίου έφτασε η Γερμανική αντιπροσωπεία και στις 3 Μαρτίου η Βελγική και η Ιταλική.

Η ομάδα των συμμετεχόντων διευρύνθηκε φέτος με μαθητές και μαθήτριες της Α΄ Λυκείου, οι οποίοι μαζί με αυτούς/αυτές της Β΄ Λυκείου υποδέχτηκαν και φιλοξενούν αντίστοιχα δέκα πέντε (15) συνομηλίκους τους.

Όλοι μαζί θα συμμετάσχουν στις εργασίες του προγράμματος:

Θα ξεναγηθούν στους χώρους του ιστορικού μας σχολείου

Θα επισκεφθούν και θα περιηγηθούν τα σημαντικότερα μνημεία της πόλης

Θα παρακολουθήσουν διαλέξεις από ειδικούς (κ. Σοφία Ασλανίδου, κ. Ε. Καραγιάννη)

Θα οργανώσουν στρογγυλά τραπέζια με θέμα την αποδοχή την ευρωπαϊκών αξιών από τους πρόσφυγες

Θα επισκεφθούν τη δομή Φιλοξενίας Ασυνόδευτων Προσφύγων στην Αλεξάνδρεια Ημαθίας και θα παρακολουθήσουν από κοντά το Πρόγραμμα Ασυνόδευτων Ανηλίκων της IRC. Θα λάβουν μέρος σε βιωματικά παιχνίδια ρόλων και δρώμεναμε τη συμμετοχή και προσφύγων συνομηλίκων τους.

Ανήλικοι πρόσφυγες μαθητές μέσω της μουσικής, της τέχνης και του φαγητού θα παρουσιάσουν την κουλτούρα, τις παραδόσεις και τον πολιτισμό της πατρίδας τους στους ευρωπαίους και στους Έλληνες φιλοξενούμενους

Θα γνωρίσουν, σύμφωνα με τις επιταγές του Erasmus+, και με συνοδοιπόρο τον ξεναγό Κωνσταντίνο Σφήκα, τη σημαντικότερη ιερή πόλη των Μακεδόνων με την επίσκεψή τους στον αρχαιολογικό χώρο του Δίου και την περιήγησή τους   ανάμεσα στα απομεινάρια των αρχαίων ναών, τα θέατρα, τις θέρμες και τις μυρωδιές της φύσης.

Τέλος, θα επισκεφθούν το κάστρο του Πλαταμώνα και τον Παλαιό Παντελεήμονα για να βιώσουν ένα ελάχιστο δείγμα από τις φυσικές ομορφιές της χώρας μας.

Η επαφή μας με τους εταίρους μας δεν διακόπηκε σε όλο το μεσοδιάστημα των δύο επισκέψεών τους στη χώρα μας. Μεσολάβησε και το ταξίδι μας στη Γερμανία. Οι δεσμοί φιλίας που δημιουργήθηκαν ανάμεσα στους μαθητές και τους καθηγητές είναι ισχυροί και δυναμώνουν περισσότερο σε κάθε μας συνάντηση. Ελπίζουμε και ευχόμαστε να εξακολουθήσουν να είναι το ίδιο ισχυροί και στο μέλλον . Αυτός είναι εξάλλου και ένας από τους βασικούς στόχους του προγράμματος.

Την επιτυχία της εκπαιδευτικής δράσης εγγυώνται ο συντονιστής ευρωπαϊκού προγράμματος κ. Γεώργιος Γιαννίκης, θεολόγος και η κ. Μαρία Γλαράκη, φιλόλογος ως υπεύθυνο μέλος μαζί με τα άλλα δύο μέλη της παιδαγωγικής ομάδας την καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κ. Ελένη – Μαρία Μπάμπη και τον φιλόλογο κ. Δημήτριο Ανδρεάδη.

Οικοδεσπότες:

α) Η Διευθύντρια, οι υπεύθυνοι καθηγητές και ο σύλλογος εκπαιδευτικών του 2ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης

β) Οι μαθητές και οι μαθήτριες με τις οικογένειές τους, οι οποίοι θα φιλοξενήσουν οι ίδιοι/ιες στα σπίτια τους τους/τις συνομηλίκους τους

γ) Η Πρόεδρος με το Διοικητικό Συμβούλιο του συλλόγου γονέων του σχολείου

Καλωσορίζουμε την άφιξη της αποστολής ευχόμαστε όλοι οι συμμετέχοντες να βιώσουν μια μοναδική εκπαιδευτική, πολιτιστική, ψυχαγωγική και απολαυστική εμπειρία.

Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (2018-3-5_deltio typou.pdf)ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ[5-3-2018]967 kB