2o ΓΕ.Λ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Ικτίνου 5, Τ. Κ. 54622 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Τηλ.Fax2310 235977

e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Website:  http://2lyk-thess.thess.sch.gr

Το 2ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης επισκέπτεται για 2η συνεχόμενη χρονιά το «αδελφό» σχολείο Oscar Romero College

Στις 18 Φεβρουαρίου το σχολείο μας θα ανταποδώσει την επίσκεψη του Oscar Romero College που πραγματοποιήθηκε το Νοέμβριο του 2018. Οι μαθητές μας και οι συνοδοί καθηγητές θα περάσουν μια εβδομάδα στο Dendermonde του Βελγίου φιλοξενούμενοι από τις οικογένειες των μαθητών που είχαν οι ίδιοι φιλοξενήσει.

Στο πλαίσιο του προγράμματος που διαμόρφωσαν οι Βέλγοι συνάδελφοι θα γνωρίσουν και την όμορφη μεσαιωνική πόλη του Dendermonde με το ενδιαφέρον μουσείο της, θα περιηγηθούν στους χώρους του κολλεγίου με ξεναγό τον διευθυντή κ. Thomas De Ville και θα παρακολουθήσουν μαθήματα σε αντίστοιχες με αυτούς τάξεις.

Θα επισκεφθούν ακόμη τις Βρυξέλλες, όπου θα ξεναγηθούν στο Parlamentarium, το Μουσείο  Comics, το Brussels city museum και το Garderobe Manneken Pis, αλλά και την Αμβέρσα, την οποία θα γνωρίσουν μέσα από ένα παιχνίδι εξερεύνησης της πόλης με κορύφωση την επίσκεψη στο Μουσείο σοκολάτας.

Τέλος θα λάβουν μέρος σε φεστιβάλ ελληνικής και βελγικής κουζίνας μαγειρεύοντας παραδοσιακά ελληνικά φαγητά και δοκιμάζοντας γεύσεις από τη βελγική και ευρωπαϊκή κουζίνα.

Μαθητές και καθηγητές ανυπομονούν για το ταξίδι αυτό καθώς έχουν εξαιρετικές εντυπώσεις από την προηγούμενη συνεργασία με το Οscar Romero College τόσο από την εκπαιδευτική ανταλλαγή και την αδελφοποίηση όσο και από το πρόγραμμα Erasmus+ που προηγήθηκε.

Οι δεσμοί που αναπτύχθηκαν ανάμεσα στα δύο σχολεία είναι  τόσο ισχυροί  ώστε να αισθανόμαστε ότι θα επισκεφθούμε και θα φιλοξενηθούμε από φίλους που μας περιμένουν και θα κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους για να περάσουμε μια αξέχαστη εβδομάδα!

Συμμετέχουν 17 μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας.

Συντονιστές και συνοδοί: οι εκπαιδευτικοί κ. Μαρία Γλαράκη και ο κ. Γιώργος Γιαννίκης. Μαζί μας και  η διευθύντρια του σχολείου κ. Στέλλα Κυριακάκη.